pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

O zapylaczach z okazji Dnia Ochrony Środowiska

Czerwiec to przełom wiosny i lata, w przyrodzie dużo się dzieje. To również doskonała okazja do edukacji, zwłaszcza że 5 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska. My w tym czasie poznawaliśmy tajemnice zapylaczy z pracownikami spółki Hochland Polska.

Na pierwsze spotkanie nasza prezeska Kasia Dytrych wybrała się do Poznania, by tam opowiedzieć co nieco o tym, jak przygotować hotele dla zapylaczy, by te zechciały w nich zamieszkać i by były tam bezpieczne. Ekspertka z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” opowiedziała o ptasich budkach, rozwiała różne mity dot. ich wieszania. Wspólnie zastanawialiśmy się też, jakie gatunki mogą występować w otoczeniu poznańskich biurowców. Po emocjonującej grze terenowej pełnej ciekawostek o niemarnowaniu żywności, naturalnych ogrodach i oszczędzaniu wody, przyszedł czas na działanie. Pracownicy zbili budki dla ptaków oraz owadów pod czujnym okiem Kasi. Nie brakowało pytań o to jak je powiesić, kto w nich zamieszka i czemu służą poszczególne elementy. Spotkanie zakończył pomiar indywidualnego śladu węglowego uczestników oraz poczęstunek.

Działania w otoczeniu kwiatów przyjaznych zapylaczom (fot. Kasia Dytrych)
Przyrodnicze opowieści PTOP “Salamandra” (fot. Hochland)
Edukacja o łąkach kwietnych to dobry sposób na zaciekawienie zależnościami w ekosystemach (fot. Hochland)
Uczestnicy wydarzenia (fot. Hochland)

Dwa tygodnie później gościliśmy już w większym składzie w Węgrowie podczas obchodów 20lecia lokalnego zakładu. Piękna, słoneczna pogoda była doskonałą okazją do spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń. Dla uczestników przygotowaliśmy kosz pełen kwiatów nektaro i pyłkodajnych, aby zainspirować jak może wyglądać donica na tarasie czy balkonie przyjaznym zapylaczom. A skoro o nektarze mowa, zaprosiliśmy uczestników do degustacji różnych odmian miodu wskazując na różnice między nimi wynikające m.in. z pożytków, z których pszczoły miodne zbierały nektar. Dla spragnionych wiedzy przygotowaliśmy quiz z pytaniami dotyczącymi ochrony środowiska tak, by jednocześnie można było się czegoś dowiedzieć i zadziwić. A na najmłodszych czekała gra o zapylaczach. Zadaniem rodzin było rozpoznawanie po opisie zapylaczy na zdjęciach. Dominowały oczywiście pszczoły, choć pokazaliśmy bardzo różne gatunki, by zwrócić uwagę na bogactwo świata tych niezwykłych owadów. Podobnie jak w Poznaniu, tu również można było zbić domek dla owadów i ptasią budkę, co cieszyło się wielką popularnością wśród uczestników. Stoisko dopełniały też tablice pełne ciekawostek dot. łąk kwietnych, ochrony środowiska i przyrody.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy miło spędzili czas, a przy okazji dowiedzieli się czegoś interesującego. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe rozmowy i intrygujące pytania, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi!

Stoisko z kwietną stołówką i owocami pracy pszczół miodnych (fot. Kasia Dytrych)
Gra edukacyjna o zapylaczach czeka już na pierwszych śmiałków! (fot. Kasia Dytrych)
Zbijamy pierwsze budki – dla ptaków i owadów (fot. Kasia Dytrych)
Degustacja regionalnych miodów różnych odmian (fot. Kasia Dytrych)
Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego (fot. Kasia Dytrych)
I każdy mógł zadać nurtujące go pytanie! (fot. Kasia Dytrych)

Działania edukacyjne realizowaliśmy we współpracy z firmą Hochland Polska