pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

EkoMisja wystartowała!


Czy wiecie, że recykling jednej butelki PET pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia żarówki 60 W przez 6 godzin? To tylko jedna z wielu ciekawostek, które czekają na uczestników gry terenowej „EkoMisja” poświęconej tematyce segregacji odpadów. W październiku, w gminie Radziechowy-Wieprz ruszyła świetna gra w ramach programu „To dla mnie naturalne”, którego Fundacja jest partnerem.


Pod koniec października udałyśmy się do Wieprza, aby zamontować w terenie elementy “EkoMisji” – tablice z zadaniami i drogowskazy.

Montaż tablicy na jednym z punktów

Uczestnicy gry wcielą się EkoAgentów, których zadaniem jest odwiedzić sześć punktów na terenie gminy i rozwiązać zagadki, dzięki którym segregacja odpadów nie będzie kryła już żadnych tajemnic. Punkty gry zostały zlokalizowane na terenie sołectwa Wieprz, a instrukcja dojścia do nich znajduje się na kartach do gry, które można pobrać ze strony programu “To dla mnie naturalne” oraz z Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Dla tych, którzy obawiają się wędrówki wyłącznie na podstawie tajemniczych wskazówek, przygotowaliśmy mapę z podpowiedziami lokalizacji punktów. Na grę należy przeznaczyć około półtorej godziny, podczas wędrówki na pewno przyda się długopis i przekąska.

Na każdym punkcie zawieszono tablicę z zadaniem, które należy rozwiązać na karcie gry. Po odwiedzeniu wszystkich punktów, EkoAgenci spisują wskazane cyfry lub litery, które utworzą tajne hasło. Należy je wpisać na stronie “EkoMisji”, aby otrzymać niespodziankę. Zadania przygotowane są tak, aby w grze mogła wziąć udział cała rodzina.

20 października odbyła się inauguracja gry. W wydarzeniu zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, firmę Żywiec Zdrój S.A. i Fundację „Za górami, za lasami” wzięli udział przedstawiciele gminy, sołtysi, a także dyrektorzy szkół. Spotkanie otworzył wójt gminy Radziechowy-Wieprz podkreślając jak ważna jest edukacja ekologiczna.

Cieszę się, że w naszej gminie powstają tak ciekawe inicjatywy skierowane do rodzin i służące całej społeczności. Z gry skorzystają zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy, a każdy z pewnością dowie się czegoś nowego. Bardzo liczę na to, że dzięki takiej edukacji mieszkańcy będą jeszcze lepiej i chętniej segregować odpady i wspólnie zadbamy o środowisko – powiedział Maciej Mika, wójt gminy Radziechowy-Wieprz.

Przewodnikiem po wybranych punktach gry był Piotr Figura – właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Sortownia Surowców Wtórnych PIOTR PLAST, które jest jednym z partnerów programu „To dla mnie naturalne”. To dzięki niemu, uczestnicy dowiedzieli się dlaczego w segregacji odpadów liczy się nie tylko ilość, ale i jakość oraz jak to się dzieje, że z butelki PET można stworzyć parasol, polar, krzesło czy też…nowe butelki wody!– Plastikowe butelki PET mogą zyskać drugie życie, o ile wyrzucimy je do żółtego worka na tworzywa sztuczne i metale. Dzięki temu butelki zamiast trafić na składowisko, stają się surowcem. Jednak aby tak się stało, potrzebna jest edukacja i programy takie jak „To dla mnie naturalne”. Poprawę jakości segregowanych odpadów zawdzięczamy zaangażowaniu wielu partnerów oraz samym mieszkańcom, którzy włączyli się w różne aktywności programu. Wspólnie zrealizowaliśmy konkurs na zbiórkę odpadów, Kuchnię Spotkań skierowaną do seniorów, a teraz czas na działanie dla dzieci i młodzieży – opowiadał Piotr Figura.

Ponieważ gra terenowa została opracowana by być narzędziem edukacyjnym w szkołach i na świetlicach, Ula Fabianiak i Kasia Dytrych – przedstawicielki Fundacji “Za górami, za lasami”, opowiedziały o pomysłach na wplecenie fabuły i misji EkoAgentów w szkolne działania. Zadania gry wykorzystują elementy wiedzy z różnych dziedzin i przedmiotów, dzięki czemu nauczyciele mogą włączyć ją w program lekcji.

Gra terenowa „EkoMisja” to świetny przykład narzędzia, które pozwala zrozumieć jak istotne są nasze codzienne decyzje. Segregacja powinna stać się naszym codziennym nawykiem, wyborem, dzięki któremu możemy wspólnie zadbać o to, co jest dla nas tak cenne – o środowisko, w którym na co dzień żyjemy.

– EkoMisja to kolejne działanie na rzecz środowiska wpisujące się w nasze strategiczne cele – zbierania plastiku i poddawania go recyklingowi. Wiele uwagi poświęcamy na działania wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego, by ponownie przetwarzać i wykorzystywać surowce do produkcji nowych opakowań i innych przydatnych przedmiotów. W zeszłym roku udało nam się osiągnąć zakładany cel – zebraliśmy tyle samo plastiku, ile wprowadziliśmy na rynek. Przed nami kolejne wyzwanie – wraz z partnerami branżowymi działamy na rzecz wprowadzenia w Polsce systemu depozytowego na opakowania napojowe, jak butelki PET czy puszki aluminiowe. To jedyny sposób na zebranie 90% opakowań PET (cel UE w 2029 r.) i zwiększenie udziału recyklatów w opakowaniach napojowych. – wyjaśnia Przemysław Turski – Dyrektor Industrialny firmy Żywiec Zdrój S.A., głównego partnera programu „To dla mnie naturalne”.

Nam pozostaje na koniec gorąco zaprosić Czytelników nie tylko do udziału w grze, ale również do przyjrzenia się codziennym decyzjom i nawykom, bo to właśnie w taki sposób możemy zrobić coś dla naszego środowiska.