pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

Stary niedźwiedź mocno śpi, czyli o śnie zimowym zwierząt…

Niedawno powitaliśmy już astronomiczną wiosnę, coraz śmielej z ziemi wyłaniają się przebiśniegi, krokusy i ranniki. Ale…nie wszystkie zwierzęta już wstały z zimowego snu!Niektóre gatunki zimę spędzają dość aktywnie, dlatego z łatwością możemy je zaobserwować w lasach, na łąkach i skrajach pól. Sarny, dziki i lisy towarzyszą nam mimo najsroższych mrozów. Tymczasem niedźwiedzie, susły, liczne gatunki płazów przesypiają zimę. O ile wiele z nich ma sen dość płytki, o tyle dla niektórych zimowe przebudzenie może się skończyć tragicznie. Tak jest w przypadku chociażby nietoperzy, których zimowiska znajdują się w jaskiniach i bunkrach, a każda wizyta zbyt ciekawskich turystów może być dla tych zwierząt niebezpieczna. Zimą oczywiście nie zaobserwujemy też owadów, chyba że…w naszych piwnicach! To tam zimują niekiedy dorosłe postacie motyli, na przykład rusałki pawik albo cytrynka. Te ostatnie wolą jednak zagrzebać się na zimę w stertę liści. Wiele owadów, w tym na przykład większość pszczół samotnic, zimuje jednak w formie poczwarki, by wiosną pojawić się już jako postać dorosła.

Latolistek cytrynek latem

Mamy też wśród zwierząt prawdziwych rekordzistów! Otóż wśród polskich gatunków najdłużej śpi…popielica! Jej aktywność przypada tylko na ok 3-4 miesiące w roku, pozostałe przesypia w dziuplach, na strychach czy w specjalnych budkach.
Warto przyjrzeć się zwyczajom różnych gatunków, by lepiej rozumieć, dlaczego okresowo na różne tereny jest zakaz wstępu. Omijając hibernowiska zwierząt, pomagamy im przetrwać ten trudny czas, dlatego stosujmy się do obowiązujących zakazów, a podczas wędrówek, nawet po najbliższych lasach, zachowujmy ciszę.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zimowym śnie zwierząt, koniecznie posłuchajcie wywiadu z Kasią Dytrych, Prezeską naszej Fundacji, w Polskim Radio: https://www.polskieradio.pl/10/6070/Artykul/2699998,Pobudka-Pora-wstawac-po-zimowym-snie