pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

Z pomysłem na działania klimatyczne

W XI edycji Funduszu Naturalnej Energii zwycięzcy realizują swoje projekty w ramach czterech tematów. Dziś chcemy Wam zaprezentować laureatów oraz ich działania, które poruszają tematykę zmiany klimatu, a działania w nich zaproponowane odpowiadają na wyzwania klimatyczne. O działaniach na rzecz poszanowania energii możecie przeczytać tutaj.

Biblioteka Publiczna w Sokółce w ramach projektu „ZERO WASTE W BIBLIOTECE” zaplanowała liczne warsztaty dla społeczności lokalnej. O podstawach idei zero waste dowiedzą się zarówno dorośli, jak i młodzież ze szkół podczas warsztatów dla początkujących. Uczestnicy, poprowadzeni przez ekspertki, poznają zagadnienia związane z odpowiedzialną konsumpcją oraz sprawdzą jakie są sposoby ograniczania ilości odpadów na co dzień. Czy nasze lokalne działania i wybory mają jakiś wpływ na środowisko? Jak segregacja i ponowne przetwarzanie odpadów wpływają na środowisko? Jak produkcja żywności wpływa na przyrodę i klimat? To tylko niektóre z poruszanych zagadnień. Projekt zwieńczy konkurs na pomysły zero waste, które można zastosować w kuchni, podczas sprzątania, czy zakupów oraz wydanie tematycznego e-booka. Biblioteka poszerzy także swoje zbiory książkowe o pozycje w tej tematyce.

Wiele instytucji wymienia wśród działań proklimatycznych sadzenie drzew. Pełnią one niezwykle ważne role w środowisku – między innymi są domem dla wielu gatunków, źródłem pokarmu, ale także stabilizują zbocza i brzegi, pozytywnie wpływają na lokalny mikroklimat, zatrzymują na sobie pyły inne zanieczyszczenia, a także są źródłem inspiracji i poprawiają komfort naszego życia. O tym, że sadzenie drzew jest ważne i potrzebne przekonuje Stowarzyszenie Perła Pękowic w ramach projektu „Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las. Posadzenie parkolasu łęgowego w Pękowicach, gmina Zielonki. Na Błoniach Pękowickich, w pobliżu rzeki Prądnik posadzony zostanie parkolas, który będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i pozytywnie wpłynie na lokalną bioróżnorodność zapewniając między innymi ciągłość korytarzy ekologicznych dla migrujących zwierząt.

Zespół Szkół w Nowotańcu w projekcie „Planeta możliwości. Ty decydujesz!” poruszy wiele tematów wokół wyzwań klimatycznych. Zaplanowano kampanię edukacyjną i warsztaty poruszające od podstaw problematykę zmiany klimatu oraz proponującą konkretne rozwiązania, jakie wdrożyć może każdy z nas. Odbędzie się także debata, a jej ustalenia posłużą do wdrożenia wspólnych działań na rzecz klimatu. W ramach szkolnych akcji poruszona będzie także kwestia wyboru ekologicznego środka transportu do szkoły, zastąpienia zakupów ubraniowych wymiankami, a także diety przyjaznej planecie. W pobliżu szkoły posadzone zostaną stare odmiany drzew owocowych, które staną się bazą pokarmową dla różnych gatunków. Zwieńczeniem projektu będzie letni happening „Święto Ziemi” bogaty w atrakcje pełne wiedzy i pomysłów na lokalne działania, konkursy i prezentację efektów projektu.

Choć temat zmiany klimatu wydaje się dość trudny i złożony, podjęło go także Przedszkole Nr 5 w Siemiatyczach „W zaczarowanym lesie”. W ramach projektu „Ogród czterech żywiołów” tematyka klimatyczna połączona będzie z wodną oraz energetyczną. Odbędą się warsztaty prowadzone przez specjalistów, powstaną plakaty zachęcające do działań na rzecz środowiska, założony zostanie także ogródek, w którym dzieci nauczą się dbać o rośliny oraz poznają cykl ich życia – warzyw, ziół oraz łąki kwietnej.

Zmieniający się klimat to okazja do zdobywania wiedzy o tym, jak wszystko w przyrodzie jest połączone i jaki wpływ na środowisko ma człowiek. Projekty pełne pomysłów na działania pokazują, jak wiele możemy zrobić – zarówno indywidualnie, z najbliższymi, a także lokalnie! Zachęcamy do śledzenia działań tegorocznych Laureatów i inspirowania się!

Organizatorem XI edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii jest spółka GAZ-SYSTEM, a partnerem społecznym Fundacja „Za górami, za lasami”.

Zdjęcie zero waste: Monfocus z Pixabay
Zdjęcie kwitnących drzew: Zdjęcie Alicja z Pixabay