pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn800, porn900

O poszanowaniu energii z pasją

XI edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii, której organizatorem jest Spółka GAZ-SYSTEM, a partnerem społecznym Fundacja „Za górami, za lasami” jest już rozstrzygnięta! Projekty powoli się rozpoczynają i nabierają tempa. Dlatego chcielibyśmy Wam przedstawić tegorocznych zwycięzców oraz ich pomysły na działania. O projektach opowiemy z perspektywy 4 tematów, w ramach których w tym roku należało składać wnioski o dofinansowanie. Mamy nadzieję, że zainspirujecie się razem z nami!

* ENERGIA *

Poszanowanie energii, a w szczególności działania promujące jej oszczędzanie oraz alternatywne źródła energii, to temat wybrany przez wiele instytucji.
Zespół Szkół Energetycznych im. Gen. Wł. Sikorskiego w Rzeszowie w ramach projektu „Mini domek DSE z platformą solarną” planuje zakupienie 10 drewnianych konstrukcji wraz ze składowymi modelu domku samowystarczalnego energetycznie z platformą solarną. Montaż i oprogramowanie zapewnią uczniowie Zespołu Szkół podczas warsztatów. Pozyskana energia będzie wykorzystywana w różnych elementach modelu – m.in. na oświetlenie LED wnętrza, czujnik ruchu czy wentylator. Domki będą nagrodą dla szkół podstawowych z woj. podkarpackiego w konkursie. Autorzy projektu zaplanowali także szkolenie dla zwycięzców, by domki mogły służyć uczniom w kolejnych szkołach do zapoznawania się z tematami energii odnawialnej. Projekt ten uzyskał II miejsce wśród wyróżnionych w konkursie innowacyjnych projektów.

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Mieszka I w Radomsku w swoim projekcie „Włącz Eko-prąd!” zaplanowała przygotowanie pakietu edukacyjnego dla nauczycieli i uczniów okolicznych szkół przybliżającego tematykę oszczędzania energii. Dla uczniów starszych klas zaplanowano debatę oraz warsztaty z pokazem modeli elektrowni wiatrowej, wodnej i panelu fotowoltaicznego. Zaplanowano także konkursy łączące naukę z zabawą oraz Szkolny Dzień Odnawialnych Źródeł Energii, podczas którego starsi uczniowie przekażą młodszym kolegom oraz rodzicom wiedzę przydatną podczas quizów.

Z kolei Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chechle w ramach projektu „Akademia ZdrowEKO Myślenia” połączyła temat energii z bioróżnorodnością. Przy szkole powstaną skalniaki, przestrzeń do uprawy roślin oraz budki dla różnych grup zwierząt, ustawione zostaną także lampy solarne. W szkole zostaną zamontowane pleksi odbijające światło, aby ograniczyć doświetlanie w salach sztucznym światłem, a w toaletach – czujniki ruchu. Tę różnorodną tematykę rozwiną też zajęcia edukacyjne i lekcje w plenerze.

Zespół Szkół w Świątnikach Górnych będzie realizował projekt „Szkolni EkoEnergetycy”. Uczniowie, czyli szkolni eksperci, wybiorą się na wycieczkę edukacyjną, by zapoznać się z działaniem OZE, poznają także różne metody badawcze służące ocenie stanu środowiska, a następnie poprowadzą lekcje w terenie  – pokazy eksperymentalne dla innych szkół. Będzie to okazja do przeprowadzenia doświadczeń, ale także do dyskusji o energii konwencjonalnej i demonstracji jak energia słońca i wiatru przekłada się na prąd. Projekt zakończy się opracowaniem przez szkolną grupę ekspercką wyników pomiarów, które zostaną przekazane Urzędowi Miasta i Gminy Świątniki Górne. Czekamy też na film podsumowujący projekt!

Aż trzy projekty z woj. zachodniopomorskiego skupiają się na energii. Szkoła Podstawowa im. Ludzi Morza w Kopnicy  w ramach projektu „Żyj z energią na co dzień” zaplanowała zajęcia warsztatowe o różnych systemach i rodzajach energii – poznają turbinę wiatrową, panel fotowoltaiczny. Uczniowie dowiedzą się też o energii termalnej, elektrolizerze i ogniwie paliwowym PEM. Starsi uczniowie przeprowadzą dla młodszych warsztaty dotyczące wykorzystania energii oraz dbania o jej zasoby i tym samym o środowisko. Zaplanowano także wycieczkę do elektrowni wiatrowej, warsztaty z eksperymentami energetycznymi, a także konkursy podsumowujące zdobytą wiedzę.

Wątki dotyczące energii, a także wody i bioróżnorodności poruszyła w swoim projekcie „Wspieramy bioróżnorodność wsi Łęgi” Gmina Dobra. Zaplanowano warsztaty dla mieszkańców – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Posadzone zostaną rośliny, w tym drzewa, a także ustawione zostaną lampy solarne. Efektem projektu będzie nie tylko przekazanie wiedzy i praktyczne działania na rzecz środowiska, ale także stworzenie przestrzeni oświetlanej w ekologiczny sposób.

Trzecim projektem z Zachodniego Pomorza jest „Wolin – zielona wyspa, zielona energia”, który będzie realizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Wolinie. Dla uczniów zaplanowano warsztaty o OZE wraz z pokazami doświadczeń, szkolny ogród wzbogaci się w elementy zasilane energią słoneczną. Zaplanowano także konkurs ekologiczny zwracający uwagę na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych.

Temat energii zainspirował także Przedszkole nr 6 w Suwałkach do zaplanowania projektu „EKO-PRZEDSZKOLAK”. Dzieci wezmą udział w zajęciach terenowych dot. przyrody i jej ochrony, a także w zajęciach badawczych związanych z pozyskiwaniem energii, jej oszczędzaniem i poszanowaniem. Przedszkolaki oprócz zdobywania wiedzy i nowych umiejętności będą także inspirowały innych do zmiany postaw, dawania rzeczom drugiego życia w czym będą im towarzyszyli nauczyciele oraz rodzice.

Energia – to temat bardzo szeroki i można do niego podejść na różne sposoby, zależnie od lokalnych potrzeb i pomysłów. Mamy nadzieję, że realizowane projekty zainspirują także odbiorców do drobnych zmian na rzecz środowiska. A już w następnym poście z tego cyklu opowiemy Wam o projektach dotyczących…klimatu!